Saeimas vēlēšanas

Latvijas Republikā Saeima ir galvenā likumdošanas institūcija. Tās kompetencē ir likumprojektu izskatīšana trīs lasījumos un virzīšana apstiprināšanai valsts prezidentam. Valsts prezidentam ir tiesības lūgt Saeimai kādu likumprojektu pārskatīt, ja tas nav pietiekami kvalitatīvs. Saeima var ignorēt prezidenta iniciatīvu un šādā variantā prezidentam tas ir jāapstiprina sākotnējā redakcijā. Tiesa, ņemot vērā prezidenta institūcijas ietekmi prezidenta rekomendācijas, lielākoties, tiek ņemtas vērā.

Kad notiek Saeimas vēlēšanas ?

Latvijas Republikas Saeimas vēlēšanas notiek reizi četros gados, oktobra pirmajā sestdienā. Vēlēšanās var piedalīties visi balstiesīgie pilsoņi, t.i. tie, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, nav psihiski slimi un neatrodas cietumā. Dalība vēlēšanās ir iespējama jebkurā vēlēšanu apgabalā. Kopumā Latvija ir sadalīta piecos vēlēšanu apgabalos – Rīga, Kurzeme, Latgale, Vidzeme un Zemgale.

Saeimas vēlēšanās tiek balsots par politiskajām partijām, nevis konkrētiem cilvēkiem. Vēlētājiem ir iespēja ievilkt plusiņu vai izsvītrot sev tīkamos vai gluži pretēji netīkamos kandidātus. Plusiņu un svītrojumu skaits var ietekmēt to, kuri deputātu amata kandidāti tiek ievēlēti. Tajā pat laikā galvenais, kas jāatceras – vēlētāji balso par partijām. Ievēlētie deputāti ir šo partiju pārstāvji un realizē partijas programmā norādītās intereses. Vienlaikus deputātiem ir iespēja izstāties no saraksta un turpināt strādāt Saeimā kā neatkarīgiem deputātiem. Tas nav labi, taču reizēm tā notiek.

Cik ilgi norisinās vēlēšanas ?

Saeimas vēlēšanas norisinās no plkst. 7.00 līdz plkst. 20.00 oktobra pēdējā sestdienā. Vēlētājiem, kas nevar apmeklēt iecirkni konkrētajā laikā ir iespēja nodot balsti vairākas dienas iepriekš. Tie Latvijas pilsoņi, kas dzīvo ārpus valsts robežām var nobalsot arī sev tuvākajā balsošanas iecirknī ārvalstīs vai balsot par pastu. Vēlēšanu norises kārtība un iecirkņu atrašanās vietas ir atspoguļotas Centrālās Vēlēšanu komisijas mājaslapā.

Vai es varu kļūt par deputāta amata kandidātu ?

Pretendētu uz deputāta amatu var ikviens, kas sasniedzis 21 gadu vecumu un atbilst likuma prasībām. Kandidēt individuāli nav iespējams. Lai varētu piedalīties vēlēšanās kā deputātu amata kandidāts ir jāiestājas kādā partijā un jāpanāk, ka partija iekļauj tevi deputātu amata kandidātu sarakstā kādā no pieciem vēlēšanu apgabaliem.

Kopējais deputātu skaits Latvijas Republikas Saeimā ir 100. Lai Saeimā iekļūtu kāda partija tai ir jāsavāc vismaz 5% no visu vēlēšanās nodoto balsu kopskaita.

Vai es varu iemest vēlēšanu kastē tukšu aploksni ?

Jā, Tu to vari darīt, bet tas būtu tas pats, kas vienkārši nepiedalīties vēlēšanās vai iemest savu aploksni miskastē. Ja domā, ka šādā veidā paud savu attieksmi un kāds to sadzirdēs, Tu maldies. Šādas nevardarbīgā protesta akcijas interesē tikai žurnālistus un reizēm studentus.

Vai es varu nepiedalīties vēlēšanās ?

Jā, dalība Saeimas vēlēšanās nav obligāta. Atsevišķās valstīs dalība ir obligāta un tiem, kas nepiedalās tiek noteikti simboliski sodi. Svarīgākais – no tavas balss var būt atkarīgs, kas pārstāvēs Latviju nākamos četrus gadus. Esi atbildīgs. Domā par ko balso.